Calculate the cost per unit for products, Cost Accounting

Chemical Recovery Company uses common machinery to manufacture two products.  Each year, the company has a total of four productions runs, which is two production runs for each product. Each run requires similar setup effort. Setup cost totals $40,000 per year and is included in manufacturing overhead. Total overhead for the company is $160,000 annually, and total expected direct labor hours equal 14,000.

The following information is available for products A and B.

                                                                Product A            Product B

Units produced                                10,000                   2,000

Direct material cost per unit               $16                         $16

Direct labor cost per unit                    $20                         $20

Direct labor hours per unit                   1                              1

Required: Calculate the cost per unit for each product, using activity-based costing. Round allocation rates and your final answers to the nearest penny. Show calculations to support your answers.

 

 

Posted Date: 3/20/2013 4:09:42 AM | Location : United States







Related Discussions:- Calculate the cost per unit for products, Assignment Help, Ask Question on Calculate the cost per unit for products, Get Answer, Expert's Help, Calculate the cost per unit for products Discussions

Write discussion on Calculate the cost per unit for products
Your posts are moderated
Related Questions
A corporation acquired a truck on July 1, 2012, at a cost of $162,000. The truck has a six-year useful life and an estimated salvage value of $18,000. The straight-line method of d

While we are looking for sources funds it is other than natural to start searching from home. What do we have? During examining the requirement for working capital we could also ma

question and answer: XYZ trading purchased 6,850 killos of material at a total cost of 21,920.00. The material price variance was 1,370.00 favorable. The standard price per killo w

Currently the stock of Backstreet Toys (BT) is selling for $20 per share and the risk free rate is5%. a) Draw a payoff diagram for each of the following 3 portfolios: i. Buy

In early July, Mike Gottfried purchased a $70 ticket to the December 15 game of the Chicago Titans. (The Titans belong to the Midwest Football League and play their games outdoors

In most situations this will be essential to grant credit to customers. It may be essential either due to competition or because of the custom of trade. Though, when we grant credi

Production of a particular product costs $50 per material, $80 per labour and variable overhead is 75% of labour cost. If the selling price per unit is $230 and fixed cost amounts

Tyler's Consulting Company has purchased a new $15,000 copier. This overhead cost will be shared by the purchasing, accounting, and information technology departments since those a

OBJECTIVES OF COST ACCOUNTING 1)To help in the development of long range plans by provided that cost data that acts as a origin for projecting data for planning. 2)To make s

(a)  The value of a share of Rio National Equity on 31 December 2002, using the Gordon growth model and the capital asset pricing model, can be determined as follows. Required