Calculate the average cost, Cost Accounting

Seventeen new bathing suit stores enter the Santa Barbara market, joining the seven that already existed. As a consequence, the demand schedule facing Swim N Style (and all other stores) falls, while the cost schedules remain constant as in Problem 1:

                                       Suits sold

                                       (per hour)           Price

                                                1                 $31.50

                                                2                   28.50

                                                3                   25.50

                                                4                   22.50

                                                5                   19.50

                                                6                   16.50

                                                7                   13.50

                                                8                   10.50

                                                9                     7.50

                                              10                     4.50

a)   What number of suits will Swim N Style sell now?

b)   What price will it charge, and what will its profit be?

c)   What is the average cost per swimsuit sold?

d)  How many swimsuits are sold in Santa Barbara each hour, and what is the total cost incurred?

e)   From your calculations in Problem 1, identify the sales level at which Swim N Style's average cost would be a minimum. What is this average cost?

f)    Summarize briefly what you have learned from this problem about the efficiency of monopolistic competition

Posted Date: 3/30/2013 3:35:47 AM | Location : United States







Related Discussions:- Calculate the average cost, Assignment Help, Ask Question on Calculate the average cost, Get Answer, Expert's Help, Calculate the average cost Discussions

Write discussion on Calculate the average cost
Your posts are moderated
Related Questions
Definitions of manufacturing concepts  Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended:  Materials and supplies used

The credit term from the supplier is 2/30, net 60. Requirements: Write the calculation Determine the effective annual rate if the firm does not take the discount.

are exploration cost treated as an asset or expense or both?

“The statement of cash flows is the easiest of the basic financial statements to prepare because you know the answer before you start. You compare the beginning and ending balances

Quicksilver Compnay has set the follwoing standards for one unit of product: Direct material Quantity: 6.2 lbs per unit Price per lb: $11 per lb Direct Labor Quantity: 6 hrs

The following standard costs were developed for one of the products of Ferrars Company: Standard Cost Card Per Unit Materials: 4 feet x $14.25 per foot $ 57.00 Direct labor: 8 hour

Development and Research Cost Budget These are costs that are discretional in nature such as they are determined on need basis via the managers concerned. Research cost is the

Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is consid


process costing new practices