Calculate average cost to manufacture, Cost Accounting

Assignment Help:
Sony manufactures battery for Iphone 6+. The average costs to manufacture batteries are $4 for 10,000 ad $2.67 for 30,000. Assuming the total cost function is linear, what will be the average cost to manufacture 23,000 batteries?

Related Discussions:- Calculate average cost to manufacture

Explanation of sales revenue line, The sales revenue line demonstrates the ...

The sales revenue line demonstrates the amount of sales earned throughout the different level of activities. It can be observed that between zero and somewhere between activity B a

measure the idle time variance, PH plc operates a modern factory that chan...

PH plc operates a modern factory that changes chemicals into fertilizer. Due to the the demand for  its product  is  seasonal,  the  company expects  that  there will be an average

Compute the industry volume variance for each product, The next year's budg...

The next year's budget for Benny, Inc., is given below: Product 1-2 Sales $945,000-688500 Variable costs 459,900-297,000 Fixed costs 300,000-3

Cost of labor, The number of workdays varies from month to month due to the...

The number of workdays varies from month to month due to the number of weekdays, holidays, days of vacation, and sick leave taken in the month. The number of units produced in a mo

Operation and design of cost accounting systems, Operation and Design of Co...

Operation and Design of Cost Accounting Systems A number of features should be taken into account previously to finalizing the design of a cost and management accounting syste

Find the fixed cost, A firm's fixed costs for 0 units of output and its ave...

A firm's fixed costs for 0 units of output and its average total cost of producing different output levels are summarized in the table below. Complete the table to find the fixed c

Materials mix variance, M aterials mix variance :  It can be described a...

M aterials mix variance :  It can be described as that portion of direct material usage variance which is the variation between the actual quantities of ingredients used in a mi

Purchase procedure, what is the procedure of purchase of materials in large...

what is the procedure of purchase of materials in large organisation?

Compute the cost of goods - periodic inventory method, Beginning inventory ...

Beginning inventory on March 1 consisted of 2,000  units each costing $11.20 . During March, the following was purchased for inventory: Date Purchase

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd