Advantages and disadvantages of uniform costing, Cost Accounting

Advantages and Disadvantages of Uniform Costing

Advantages

1. It enables costs to be compared simply

2. It makes it easier to computerize the accounting system of different organizations in the industry.

3. It leads to easier cost transferability among organizations.

Disadvantages

1. It may not be suitable or proper to an individual organization in the industry if there is a difference in structure and size.

2. It is slow to adopt changing demands and conditions.

Posted Date: 2/7/2013 3:05:26 AM | Location : United States







Related Discussions:- Advantages and disadvantages of uniform costing, Assignment Help, Ask Question on Advantages and disadvantages of uniform costing, Get Answer, Expert's Help, Advantages and disadvantages of uniform costing Discussions

Write discussion on Advantages and disadvantages of uniform costing
Your posts are moderated
Related Questions
JK is a motor dealership which organizes its financial statements to 30 November. In the year to 30 November 2009, transactions integrated the following: (a) JK had motor vehicl

Assume that Banc One receives a primary deposit of $1 million. The bank must keep reserves of 20 percent against its deposits. Prepare a simple balance sheet of assets and liabilit

labour cost related case study with solution

Estimate the manufacturing cost for a bearing housing following the Formula Student Costing Scheme.  Dimensions and materials of the bearing housing will depend on your student

Why do we separate factory overhead from materials and labor?

Cash is the other form of fund although in a narrow sense, this refers to a supply which can be drawn upon as per to the need. Here the term cash involves both cash and cash equiva


Methods of Cost Estimation We will consider given cost estimation methods commonly employed, namely as: a. High Low Activity method b. Engineering Analysis c. Account

Bull Bay Ltd. Manufacturers two types of surfboard, "Winner" and "Surf King", whose selling prices are $300 and $900 respectively. Each surfboard passes through two manufacturing d

Now along with the illustration of Ramsons at hand, this is not tough for us to understand that Ramsons have invested the 'money to make money'. Where has Ramsons invested the mone