Accounting , Managerial Accounting

I have two problems due in two hours can you do this for me?
Posted Date: 12/9/2012 9:32:57 PM | Location : United States







Related Discussions:- Accounting , Assignment Help, Ask Question on Accounting , Get Answer, Expert's Help, Accounting Discussions

Write discussion on Accounting
Your posts are moderated
Related Questions
Features of product life cycle costing Product life cycle costing is important due to the following features: 1) product life cycle costing involves tracing of costs and re

Factoring Services: All subsequent services are offer through the factor apart from the core service of purchasing receivables. 1)    Sales credit management and Ledger adminis

Cretin Enterprises uses a predetermined overhead rate of $21.40 per direct labor-hour. This predetermined rate was based on a cost formula that estimated $171,200 of total manufact

MNO Ltd produces and sells for $25 an office machine for which there is a heavy demand which the company is prevented from meeting because of a shortage of skilled labour. The dire

question:lease accounting implicit rate unknown,20%incremental rate leaseterm 4 years,find implicit rate using trial and error method.i know nothing about trial and error method in

FOR each of the following cases, indicate why management and the auditors determined that control deficiency was a material weakness. Case1. In our assessment of the effectiveness

Markov Properties 1) Transition probabilities are dependent only on the current state of the system i.e. provided that the current state is recognized; the conditional probabil

Pricing decision Price may be defined as the exchange of goods or services in terms of money. Without price firm can survive in the society. If money is not there exchange of g

The current sales of M/s ABC are Rs.100 lakhs. Through relaxing the credit standards the firm can produce additional sales of Rs.15 lakhs on that bad debt losses would be 10 percen

Replacement cost It is the cost of replacing a material or asset, by purchase from the current market. If an X material was originally purchased @ Rs. 250 per Kg. And know i