absorption and marginal costing, Cost Accounting

company XY produces a single product ''XY1" selling price per unit 15, direct materials per unit 4 direct labour per unit 3 variable overhead per unit 2 fixed overhead incurred 12,000 per month budgeted production and sales were 5000 units actual production was 4800 units but sales were just 4700 units assuming that the sales price and variable costs per unit were as budgeted and that fixed overhead expenditure was the same as budgeted show the amoutn of profit that would be reported using absorption costing and marginal costing
Posted Date: 3/26/2013 5:01:30 PM | Location : Trinidad and Tobago







Related Discussions:- absorption and marginal costing, Assignment Help, Ask Question on absorption and marginal costing, Get Answer, Expert's Help, absorption and marginal costing Discussions

Write discussion on absorption and marginal costing
Your posts are moderated
Related Questions
Develop costing for the production units to explain the manufacturing expenses that the proposed product will require for the first year of production. This portion requires the fo

Calculate Cost or Equivalent Units The given work in progress account concerns to the blending department of a company, a soft-drinks company for the month of January in 1999

The Gladys Corporation buys office equipment costing $426,000 on May 12, 2013. In 2015, new and improved models of the equipment make it obsolete, and Gladys sells the old equipme

how can a poorly controlled budget cause problesm for a business?

You are assisting the accountant on the preparation of the final accounts of a business with a year-end of 31 December. A trial balance has been drawn up and a suspense account ope

1) Presented below is a list of terms, followed by definitions or descriptions of those terms. a. Cost pool b. Actual cost system c. Cost driver d. Manufacturing diver

Limitations of CVP Analysis The make use of the basic CVP model is just only relevant to planning and decision-making in an activity range whether the basic cost and revenue b

What are the dependent and independent variables in Cost Accounting??

Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is consid

The enhancing qualitative characteristic of understandability means that information should be understood by a those who are experts int eh interpretation of financial informat