+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Compute the standard cost per unit
Course:- Accounting Basics
Reference No.:- EM131599484




Assignment Help
Assignment Help >> Accounting Basics

Question - A manufactured product has the following information for June.

 

Standard

Actual

Direct materials

(6 lbs. @ $9 per lb.)

51,600 lbs. @ $9.10 per lb.

Direct labor

(3 hrs. @ $17 per hr.)

25,200 hrs. @ $17.40 per hr.

Overhead

(3 hrs. @ $12 per hr.)

$311,100

Units manufactured

 

8,500

Required -

Compute the standard cost per unit.

Compute the total cost variance for June. Indicate whether the cost variance is favorable or unfavorable.




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Accounting Basics) Materials
During 2010, Durham Manufacturing expected to cost $300,000 of overhead, $500,000 of materials, and $200,000 in labor. Durham applied overhead based on direct labor cost.
First Lincoln Bank agreed to (a) forgive the interest accrued from last year, (b) reduce the remaining four interest payments to $1 million each, and (c) reduce the principal
The fair market value of the land is notdeterminable, but the stock is widely traded and was selling for$25 per share when exchanged for the land. At what amount should the
Required: Record the first month's transactions before printing and submitting the following reports for December 2016 (either print to screen or print and scan as an electr
What two types of transactions cause most current liabilities? When are short-term notes payable issued? Should the unpaid amount of $5,000 be presented as a current liabi
Lemay decides to redeem these bonds at 101 after paying semiannual interest. Prepare the journal entry to record the redemption on July 1, 2008. (List multiple debit/credit
According to Sec. 121, individuals who sell or exchange their personal residence after May 6, 1997, may exclude part or all of the gain if the house was owned and occupied a
Calculate the contribution margin ratio. Calculate the break-even point in dollars. What dollar amount of sales would be necessary to achieve a pretax income of $120,000?