+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Breakeven point in units for the peoria plant
Course:- Managerial Accounting
Reference No.:- EM13487626




Assignment Help
Expertsmind Rated 4.9 / 5 based on 47215 reviews.
Review Site
Assignment Help >> Managerial Accounting

Deciding where to produce (CMA, adapted) The Domestic Engines Co. produces the same power generators in two Illinois plants, a new plant in Peoria and an older plant in Moline. The following data are available for the two plants:

133_Breakeven point.PNG

All fixed costs per unit are calculated based on a normal capacity usage consisting of 240 working days. When the number of working days exceeds 240, overtime charges raise the variable manufacturing costs of addition units by $3.00 per unit in Peoria and $8.00 per unit in Moline. Domestic Engines Cc. is expected to produce and sell 192,000 power generators during the coming wanting to take advantage of the higher operating income per unit at Moline, the company's product manager has decided to manufacture 96,000 units at each plant, resulting in a plan in which Moline operates at capacity (320 units per day X 300 days) and Peoria operates at its normal volume (400 units per X 240 days). If you want to use Excel to solve this problem, go to the Excel Lab at www.prenhall.com/horngren/costl3e and download the template for

1. Calculate the breakeven point in units for the Peoria plant and for the Moline plant

2. Calculate the operating income that would result from the production manager's plan to produce 96,000 units at each plant.

3. Determine how the production of 192,000 units should be allocated between the Peoria and Moline plants to maximize operating income for Domestic Engines. Show yourcalculations.




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Managerial Accounting) Materials
Calculate the material handling rate that would have been used by Eloise Smith's predecessor at East Coast Marine - calculate the revised material handling costs to be allocat
Cheeseburger and Taco Company purchases 18,369 boxes of cheese each year. It costs $27 to place and ship each order and $9.71 per year for each box held as inventory. What i
What would the price and P/E ratio be if the firm paid out all earnings as dividends? What do you conclude about the relationship between growth opportunities and P/E ratios?
Using the High-Low method calculate the variable cost per unit and fixed costs. If the activity in August was 200 machine hours, what would the high-low method predict the ove
Calculate the expected profit and rate of return on investment for each division and for the company as a whole in the coming year, if Division B purchases its motors from D
The make or buy decision In addition to the product cost information for Lakeside, Inc., in Mini Exercise 16.1, product engineering has determined that a certain part of the p
Is it unethical of Joan to bias her estimate of incremental sales on the high side, given that she believes the ultimate outcome is in the best interest of the company?
Compute equivalent units of production for (1) materials and (2) conversion costs. (1=270000, 2=263000) Compute the unit costs for the month. ($.740741 materials and $2.049430