+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Bell company makes fax machines
Course:- Managerial Accounting
Reference No.:- EM13902213




Assignment Help
Expertsmind Rated 4.9 / 5 based on 47215 reviews.
Review Site
Assignment Help >> Managerial Accounting

Bell Company makes fax machines. Currently Bell makes all components of the fax machine in house. An outside company has offered to supply one component, part number B48 for $8 each. Bells uses 15,000 of these components per years. Costs of B48 are as follows.

 

D.M.                                           $4.00

D.L.                                             2.00

Variable OH                          1.50

Fixed OH                                  3.00

 

Assume that fixed overhead is allocated and cannot be avoided. Should Bell purchase the part from the outside supplier and how much will income increase or decrease.




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Managerial Accounting) Materials
You need to prepare a comprehensive 6-month budget, including supporting schedules and a report for the period January 1, 2014 to June 30, 2014 for Henron, Inc (a fictional
A friend of yours has just purchased a house and has taken out a $50,000, 11 percent mortgage, payable at $476.17 per month.- Do you agree with your friend's analysis? Explain
Jackson Construction Company uses a job order costing system. In May 2008, Jackson made a $1,650,000 bid to build a pedestrian overpass over the beach highway in Gulfport, M
Genmed Hospital needs to replace its existing MRI scanning machine. The hospital is considering funding the purchase by means of a lease. The lease would run initially for 2
What are job-order costing and process costing? What types of firms use job-order costing? Process costing? Give some examples of service firms that might use job-order
1.Refer to Arctic Cat's statement of cash flows in Appendix A. What are its cash flows from financing activities for the year ended March 31, 2011? List the items and amounts.
Compute equivalent units of production for (1) materials and (2) conversion costs. (1=270000, 2=263000) Compute the unit costs for the month. ($.740741 materials and $2.049430
Green Company's costs for the month of August were as follows: direct materials, $27,000; direct labor, $34,000; selling, $14,000; administrative, $12,000; and manufacturing